sanalbasin.com üyesidir

Yerel Basının “Biz Demiştik” Yarışı

09 Ekim 2013 Çarşamba 20:20
yerel-basinin-biz-demistik-yarisi

AK Parti Giresun İl Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyelerinin 21 Eylül Cumartesi günü toplu olarak istifa etmelerinin ardından AK Parti Genel Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni il ve ilçe başkanı olarak görevlendirdiği isimleri bazı sebeplerden dolayı geciktirmesi üzerine Giresun Yerel Basınında birçok senaryolar yazıldı ve çizildi.

 Bu süreçte adları il başkanlığı için geçen ve geçmeyen kişiler üzerinde çeşitli kurgular yapıldı, şu olsa böyle olur bu olsa şöyle olur değerlendirmeleri yapıldı.

Nitekim süreç uzadıkça senaryolarda çeşitlendi ve Giresun Basınında üretilen teorilerde farklılık göstermeye başladı. Hatta öyle bir noktaya gelindi ki önce 5 kişi olarak lanse edilen aday sayısı 3 kişiye kadar düşürüldü. Elenen iki kişiden biride Genel Başkan Erdoğan tarafından İl Başkanı olarak görevlendirilen eski Milletvekili ve AK Parti’nin Giresun Kurucu İl Başkanı Hasan Aydın idi.

Ancak; 4 Ekim Cuma günü AK Parti Genel Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı isimler, bütün Giresun’da son tahminleri ters köşe yapmasına rağmen açıklanan isimler yerel medyada “Biz demiştik” furyasının da başlangıcı oldu.

Birçok siyasi nabız yoklayıcılar ve siyasi hava kollayıcılar ters köşe olmalarına rağmen AK Parti Genel Merkezi’ne çağırılan isimler üzerinde birçok senaryo üretirlerken bunların bir tanesinin tutma ihtimali zaten yüksekti. Hatta bazıları İl Başkanlığı için adı geçen 5 isim dışında bazı isimleri de her ihtimale karşı zikretmişlerdi.Neticede bu tahminlerden biri de Hasan Aydın seçeneği idi. Son tahminlerin ve alınan yanlış duyumların veya eldeki resmi yanlış okumanın neticesinde en zayıf ihtimal olarak değerlendirilmeye başlanan Aydın’ın İl Başkanı olması, beklenilen ama beklenilmedik bir sürpriz oldu Giresun kamuoyunu yönlendirenler açısından.

Giresun kamuoyunu yönlendiren en önemli etkenlerin başında gelen yerel basın isimlerin açıklanması ile önceki haberlerine atıfta bulunarak veya internet sitelerinde bağlantı vererek bizim tahminimiz tuttu havası oluşturmaya çalışsalar bile asıl bu süreçte net sonuca varan başlıca yerel basın yayın organı Doğankent Haber olmuştur.

Bizim haber sitemiz isimler açıklandıktan sonra “Biz Tahmin Etmiştik” yarışına girmedi çünkü biz daha eski İl Başkanı Av. Sabri Öztürk istifa ettiği gün saat 23:51 de yaptığımız “AK Parti İl Yönetiminden Toplu İstifa” başlıklı haberimizin ikinci paragrafında  “İl Başkanlığı görevinin Genel Merkez tarafından eski milletvekili Hasan Aydın'a verildiği gelen haberler arasında.”  cümlesini kullanarak tahminin ötesinde kuvvetli istihbaratımızı ortaya koymuştuk.

İl Başkanının kim olacağı konusunda çok fazla tereddüdümüz olmasa bile istişareler devam ettiği için net ifadeler kullanmaktan kaçınmıştık. Çünkü gelinen bu noktada adı geçen adaylar arasında nitelik ve kalite olarak fark olmasa bile üzerinde fazla tartışılamayacak ve toparlayıcı olabilecek en kuvvetli aday partinin Giresun’da teşkilatlanmasında büyük emeği olan Kurucu İl Başkanı Hasan Aydın idi.

Bu değerlendirmenin adaylar arasında ve partililer arasında eleme gibi algılanmaması ve partinin teşkilatlanmaya başladığı ilk günkü heyecanı tekrar canlandırması için yapıldığı da aşikârdır.   

Doğankenthaber olarak her zaman kuvvetli öngörülerimizle siyasetin her alanında önümüzdeki günlerde kamuoyunu yanıltmadan bilgilendirecek haberlerimiz devam edecektir. Haber okunma sayısı: 3613

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER